Francouzská vína z Alsaska - Domaine Jérôme Meyer

Hlavní město regionu: Štrasburk
Rozloha vinic:
15,500 ha

#more#

Alsasko, uhnízděné mezi pohořím Vogézy a řekou Rýn v severovýchodní Francii, je vinařskou oblastí, která uchvátí smysly svou úžasnou krajinou a výjimečnými víny. Toto okouzlující pohraničí, nasáklé historií a kulturou, se může pochlubit jedinečnou identitou, malebnými vinicemi, rozmanitými odrůdami hroznů a bohatým vinařským dědictvím.

Historie Alsaska je stejně podmanivá jako její vína. V průběhu staletí byla tato oblast svědkem odlivu říší a kultur, přičemž německé i francouzské vlivy zanechaly své stopy. Výsledkem je nádherná směs tradic, architektury a samozřejmě vinařských postupů, které dělají z Alsaska skutečný tavící kotlík kultur.

Jedním z určujících rysů alsaských vín je silný vliv terroira. Jedinečná geologie regionu, která zahrnuje jíl, vápenec, žulu a vulkanické půdy, poskytuje vynikající základ pro pěstování hroznů. Alsaské vinice se nacházejí převážně na svazích pohoří Vogézy, což umožňuje hroznům vyhřívat se na slunci a vytvářet tak ideální podmínky pro zrání.

Alsasko je známé především svými bílými víny, které tvoří téměř 90 % produkce. Vlajkovými odrůdami a držitelé Grand Cru v regionu jsou:

Ryzlink rýnský: Ryzlink rýnský, často považovaný za krále Alsaska, produkuje vína s výjimečnou čistotou, kyselinkou a mineralitou. Představuje jemné květinové aroma, živé citrusové tóny a schopnost půvabně stárnout.

Gewürztraminer: Známý pro své intenzivní květinové aroma a exotické koření, v chuti bohaté a plné. Jeho jedinečný charakter přímo vybízí k  párování s asijskou kuchyní a aromatickými pokrmy.

Rulandské šedé: Alsaské Rulandské šedé nabízí široké spektrum stylů, od suchých po sladké. Díky chuti zralých peckovin, medu a sametové struktuře vytváří tato odrůda všestranná a expresivní vína.

Muškát: Alsaská muškátová vína, suchá i sladká, vyzařují vonný a květinový buket typický pro muškátové hrozny, což z nich dělá skvělou volbu pro milovníky aromatických bílých vín.

Rulandské modré: Jediná modrá odrůda, která na dvou vinicích vedených jako Grand Cru (Kirchberg de Barr a Hengst) může od roku 2022 získávat prestižní ocenění. V chuti vláčné a vyvážené, reprodukující ovocnost lesních plodů.

Zmíněná vína jsou proslulá svou čistotou a precizností, vyráběna s maximální péčí a respektem k tradici. Vinaři často používají organické a biodynamické postupy, které odrážejí jejich závazek k ochraně přírodních zdrojů regionu.

Jsou také velmi všestranná, a proto jsou perfektním doplňkem k široké škále jídel. Jejich vyvážená kyselost, ovocnost a mineralita doplňují jak klasickou alsaskou kuchyni, tak stejně mezinárodní jídla.

Pro milovníky vína a cestovatele slibuje návštěva Alsaska nezapomenutelný zážitek. Půvabné vesnice, roubené domy a středověké hrady vytvářejí pohádkovou atmosféru. Ochutnávky vín v místních vinařstvích, prohlídky svahů pokrytých vinicemi a nádherná setkání s nadšenými vinaři vás přímo uchvátí. 

Sledujte nás na Instagramu

Přejít na profil Line of Wine