Francouzská vína z Bordeaux

Hlavní město regionu: Bordeaux
Rozloha vinic:
110,075 ha

#more#

Bordeaux, ztotožnění jedinečné elegance a „nejslavnější" vinařská oblast světa. Region ležící v jihozápadní části Francie, uctívaný pro svou bohatou vinařskou historii, dechberoucí krajinu a rozmanitou škálu vín. Bordeauxské vinařské umění se po staletí odráží v rozmanitém terroira. Region je lemován ústím Gironde a řekami Garonne a Dordogne, které vytváří jedinečné prostředí, ovlivňující styl a kvalitu produkovaných vín. 

Region je rozdělen do několika podoblastí, z nichž každá má své vlastní odlišné mikroklima, typy půdy a podmínky pěstování hroznů. Jednou z ochranných známek Bordeaux je jeho rafinované míchání odrůd hroznů, které vytváří vína se znaky vyváženosti, komplexnosti a dlouhé životnosti. Klasická směs Bordeaux typicky kombinuje Cabernet Sauvignon, Merlot a Cabernet Franc. Každá odrůda hroznů přispívá svými jedinečnými vlastnostmi finálnímu vínu, což vede k harmonickému spojení chutí a textur.

Region jako takový se dělí na dvě části - levý a pravý břeh řeky. Na levém břehu Gironde se region Médoc může pochlubit štěrkovými půdami, ideálními pro Cabernet Sauvignon, který zde dominuje v již zmíněných směsích. Vína levého břehu jsou mohutná, velmi strukturovaná a potřebují dostatek času. Pravý břeh se svými jílovitými a vápencovými půdami je známý naopak pro Merlot, kdy finální vína jsou často měkčí, v mládí přístupnější a vykazují svěží ovocnost.

Kromě vyhlášených červených je Bordó známé také svými sladkými víny z jižních apelací Sauternes a Barsac. Vína, vyrobená z hroznů napadených ušlechtilou plísní, která jsou sladká s komplexními tóny medu, meruněk a marmelády.

Zapomenout nesmíme ani na výjimečná bílá vína odrůd Sauvignon Blanc a Semillon, které krásně podtrhují rozmanitost regionu.

Nejslavnějším milníkem je oficiální klasifikace vín Bordeaux z roku 1855. Klasifikace, kterou zadal císař Napoleon III. pro výstavu Universelle de Paris, řadí nejlepší zámky (vinařství) Médoc, Sauternes a Barsac na základě kvality a pověsti do pěti kategorií (Médoc), třech kategorií (Sauternes a Barsac).

Půvab Bordeaux spočívá v jeho schopnosti vyrábět vína, která ztělesňují eleganci, komplexnost a smysl pro místo. Jeho slavná historie, oddanost tradici a neustále se vyvíjející vinařské techniky z něj dělají trvalý symbol dokonalosti. Ať už jste ostřílený sběratel nebo dychtivý vinařský nadšenec, cesta přes Bordeaux slibuje nezapomenutelný a obohacující zážitek, který odhalí nadčasové kouzlo této legendární vinařské oblasti.

Sledujte nás na Instagramu

Přejít na profil Line of Wine