Francouzská vína ze Champagne - Champagne Fluteau

Hlavní město regionu: Epernay
Rozloha vinic:
34,300 ha

Champagne, slavná vinařská oblast v severovýchodní Francii, která se stala synonymem luxusu, oslav a šumivých bublin. Historie regionu sahá až do římské éry, ale největší zlom nastal v 17. století, kdy se do centra pozornosti dostal jedinečný proces výroby šumivého vína. Legenda praví, že Dom Pérignon, benediktinský mnich, náhodou objevil bublinky, když zkombinoval různé odrůdy vinné révy, aby vytvořil víno, které bylo díky své perlivosti oslavováno jako „víno hvězd“ (vinum stellarum).

Až v 19. století však popularita šampaňského explodovala po celém světě, a to díky úsilí vizionářských šampaňských domů a vzniku inovativních výrobních technik. Dnes je název regionu právně chráněn a pouze vína vyrobená v jeho hranicích mohou nést prestižní označení „šampaňské“.

Oblast se dělí na čtyři hlavní vinařské podoblasti: Montagne de Reims, Marne Valley, Côte des Blancs a Côte des Bar. Každá z nich má své vlastní specifické rysy z hlediska topologie, půdy a podloží

Unikátní terroir oblastí hraje zásadní roli při utváření jedinečných charakterů vín. Křídové půdy v regionu, tvořené starověkým mořským dnem, nabízejí vynikající drenáž a propůjčují hroznům výrazné minerální vlastnosti. Křída také pomáhá zadržovat teplo a pomáhá hroznům dozrát navzdory severní poloze regionu.

Šampaňské se točí především kolem tří hlavních odrůd hroznů: Chardonnay, Pinot Noir a Pinot Meunier. Ostatní méně známé varianty v rámci AOC poté mohou zahrnovat Pinot Gris, Pinot Blanc, Arbane či Petit Meslier (méně než 1% všech produkovaných vín).

Tradiční metoda, známá také jako méthode champenoise nebo méthode traditionnelle, je základním kamenem výroby. Po prvním kvašení, kdy vzniká klasické tiché víno, se stočí do láhve, kam se přidá tirážní likér (směs kvasnic a cukru). To spustí druhou fermentaci v láhvi, produkující oxid uhličitý, který se zachytí v láhvi a vytvoří charakteristické bubliny.

Poté nastupuje prosec zrání, známý jako „prise de mousse“, který spočívá v ponechání vína na kalech (usazeniny z fermentace) po delší dobu. To přispívá ke komplexnosti a výrazné sucharské a toastové chuti, která definuje mnoho šampaňských. Délka zrání se liší, neročníkové šampaňské typicky stárnou minimálně 15 měsíců a ročníkové šampaňské často odpočívají několik let (min. 3 roky). Po zrání se setřesou kaly do hrdla, které se následně zmrazí a odstřelí (technika zvaná degorzáž), chybějící obsah se doplní expedičním likérem, který určí výslednou sladkost. Poté již víno putuje k nám.

Styly šampaňského

Non-Vintage (NV): Směs vín z různých ročníků, vytvořená tak, aby zachovala konzistentní styl. Tvoří většinu prodejů šampaňského a jsou ideální pro běžné oslavy.

Vintage Champagne: Vyrábí se pouze v nejlepších letech, kdy je úroda hroznů výjimečná. Vintage šampaňské předvádějí jedinečné vlastnosti daného konkrétního roku a často vykazují větší složitost.

Blanc de Blancs: Vyrobeno výhradně z hroznů Chardonnay, výsledkem je lehké, svěží a jemné šampaňské s citrusovými a květinovými tóny.

Blanc de Noirs: Šampaňské, vinifikované výhradně z modrých odrůd vinné révy (Pinot Noir a/nebo Pinot Meunier), bývá plnější s tóny červeného ovoce.

Rosé Champagne: Nejběžnějším způsobem výroby růžového šampaňského je smíchání bílého a malého množství červeného hroznového moštu. Šampaňské je jediné francouzské víno, které lze vyrobit touto technikou míchání. Výsledná vína disponují lehkým aroma, oranžovo-růžovou barvu a citrusovými tóny díky převažujicímu chardonnay použitému při výrobě.

 Rosé de saignée: Druhý způsob výroby růžového spočívá v kontaktu modrých slupek hroznů se šťávou. Slupky barví šťávu při maceraci, a tím víno získává přirozeně růžovou barvu. Jedná se o nejsložitější a nejjemnější způsob výroby slavného růžového vína.

Odkaz šampaňského jako nápoje oslav je právem zasloužený, jeho příběh podstatně přesahuje bublinky, které plní naše flétny během radostných okamžiků. Vášeň vinařů, vliv terroira a umělecké řemeslo v každém kroku procesu přispívá k vyjímečnému kouzlu šampaňského. Ať už popíjíte non-vintage nebo si vychutnáváte vzácné vintage cuvée, šampaňské nepřestává uchvacovat a těšit, zkrátka je trvalým symbolem elegance a radosti ze života.

Sledujte nás na Instagramu

Přejít na profil Line of Wine