Francouzská vína z Rhône - Odrůda - Syrah

Hlavní město regionu: Avignon
Rozloha vinic:
71,000 ha

#more#

Údolí Rhôny, vinařská oblast v jihovýchodní Francii, která spřádá příběh bohaté historie, dechberoucí krajiny a výjimečných vín. Řeka Rhôna, která se rozprostírá od severního Lyonu až po Avignon na jihu, slouží jako míza tohoto rozmanitého a okouzlujícího regionu. Vinná réva se zde pěstuje již od starověku, ale až s příchodem papežů do Avignonu ve 14. století si vinice na Rhôně začaly budovat svou pověst. 

Dalším výzmaným vlivem je silný vítr známý jako Mistral, který vane regionem a zajišťuje zdraví ve vinicích, ale také představuje značnou výzvu pro pěstitele. Mistral spolu s rozmanitým terroira regionu přispívá k jedinečnému charakteru vín, dodává hloubku a komplexnost chutím jednotlivých hroznů. 

Severní Rhôna je známá svými elegantními a aromatickými červenými víny, primárně vyrobenými z hroznů Syrah. Syrah prosperuje nejlépe na strmých terasovitých vinicích s žulovým či břidlicovým podložím, kde využívá plný potenciál hroznů. Ikonické apelace jako Côte-Rôtie, Hermitage a Cornas jsou ceněné pro svá silná a komplexní červená vína, vyznačující se tóny černého ovoce, fialek a výraznou pepřovou kořenitostí.

Jižní Rhône je zase proslulá svými rozmanitými a opulentními směsmi, kde se v dominanci často objevují hrozny odrůdy Grenache. Středomořské klima regionu a velmi rozmanité půdy: jílovito-vápencové, terasy se zaoblenými oblázky, melasa nebo písek, umožňují úspěšné zrání různých odrůd vinné révy (Grenache, Syrah, Carignan, Cinsault, Mourvèdre), což přispívá k vytvoření harmonických směsí.

Nejslavnější jižní apelace je bezpochyby Châteauneuf-du-Pape, korunovační klenot jižní Rhôny, který stojí za bohatými a plnými víny s robustní chutí. Další pozoruhodné apelace, jako je Gigondas, Vacqueyras nebo Rasteau, produkují neméně působivá vína s častěji rovnocennými podíly jednotlivých odrůd.

V údolí není nouze ani o výjimečná bílá vína, domov zde nachází odrůdy Viognier, Rousanne a Marsanne. Opulentní a parfémovaná vína s tóny meruňek, broskví a jemných květin.

Kromě zmíněných prestižních apelací produkuje údolí Rhôny nepřeberné množství dostupných a nádherných vín pod apelací Côtes du Rhône. Tato vína nabízejí vynikající hodnotu za peníze a představují typické směsi regionu, díky čemuž jsou ideální pro každodenní požitek.

Údolí Rhôny je rájem pro všechny, kteří hledají rozmanitost, hloubku a umění v blendování odrůd. Ve spojení s úžasnou krajinou, bohatou historií a lahodnou kuchyní nabízí údolí Rhôny všezahrnující smyslový zážitek, který přetrvává ještě dlouho poté, co vychutnáte poslední kapku výjimečného vína.

Sledujte nás na Instagramu

Přejít na profil Line of Wine