Hlavní město regionu: Telavi
Rozloha vinic:
2,400 ha

Kakheti, nejvýznamnější vinařská oblastí Gruzie z kvantitativního, kvalitativního a dokonce i historického hlediska. Téměř tři čtvrtiny vinné révy v zemi se pěstují právě zde, na půdě, která byla po tisíce let využívána k vinohradnictví.

Region je domovem některých z nejstarších lidských obydlí v celém kavkazském regionu a archeologické nálezy naznačují, že víno se zde vyrábí již několik tisíc let. Silný vztah regionu k vínu dokazuje i slavná gruzínská hymna „Ty jsi vinice“, kterou ve 12. století napsal král Demetrius I.

Historická gruzínská provincie Kakheti není v dnešní době oficiální správní provincií. Vinařsky vzato je oblast neoficiálně rozdělena na několik podoblastí a dokonce i na řadu mikroregionů. To vytváří obrovskou rozmanitost mezoklimat, se stejně velkým množstvím původních odrůd hroznůSaperavi, nejvýraznější modré hrozny, známé pro svou hlubokou, tmavou barvu a výrazné tóny černého ovoce a koření. Rkatsiteli, dominantní bílé hrozny, produkující vína s jemnou rovnováhou kyselin a sladkosti, často s nádechem květinových a citrusových tónů. Mezi další jedinečné odrůdy vinné révy zaručeně patří Kisi, Mtsvane a Khikhvi, z nichž každá přispívá k jedinečnému a živému portfoliu vín v regionu.

Oblast má přechodné kontinentální klima s mírnými až subtropickými teplotami. Převážně ve vinařských oblastech panuje suché klima se srážkami konzervovanými až do zimních měsíců. Zajímavé je, že ve zvláště vlhkých oblastech, např. Shida Kakheti je nutné zavlažování kvůli vysoké úrovni evapotranspirace.

Zvláštní druh půdy, nazývaný jako „skořicová“, se nachází v klíčových vinařských zónách. To typicky zahrnuje písčité, načervenalé a vápenaté jíly. Barva půdy znázorňující skořici je důsledkem vysokého obsahu železa, který také dodává místním vínům hloubku chuti a rustikální, zemité tóny. Tento typ půdy se vyskytuje ve těch oblastech, kde se organická hmota rychle rozkládá a nehromadí se v ornici. To motivuje vinnou révu, aby svými kořeny hledala velmi hluboko živiny a tvořila silné, komplexní kořenové systémy.

Kakheti je vinařská oblast jako žádná jiná – místo, kde se i nadále daří zažitým vinařským tradicím a kulturnímu dědictví. Kvevri vína a původní odrůdy vinné révy vyprávějí příběh tisíce let vyvíjejícího se vinohradnictví a odrážejí trvalého ducha gruzínského lidu a jeho hlubokého spojení s jejich zemí. Pro milovníky vína, kteří hledají skutečně autentický a obohacující zážitek, cesta přes Kakheti slibuje nezapomenutelné prozkoumání nadčasového vinařského ráje Gruzie.

Sledujte nás na Instagramu

Přejít na profil Line of Wine