Francouzská vína z Loire

Hlavní město regionu: Orléans
Rozloha vinic: 75,000 ha

#more#

Údolí Loiry, která se klikatí v srdci Francie, je podmanivá vinařská oblast známá svou rozmanitou krajinou, historickými zámky a především výjimečnými víny. Okouzlující oblast, která se rozprostírá podél 600 mil meandrující řeky Loiry, je útočištěm milovníků vín, kteří hledají chuť francouzského terroir v tom nejlepším slova smyslu.

Jedním z určujících rysů údolí Loiry je neuvěřitelná rozmanitost terroira. Vinice v regionu jsou roztroušeny v několika podoblastech, z nichž každá se může pochlubit svým vlastním jedinečným mikroklimatem a složením půdy. Od Nantes ovlivněného oceánem až po kontinentální klima Sancerre nabízí údolí řadu skvělých podmínek pro pěstování.

Údolí je pokladnicí odrůd vinné révy, bílých i červených. Pro bílá vína je tato oblast známá svým pikantním a osvěžujícím Sauvignon Blanc, který dosahuje svého vrcholu v uctívaných apelacích Sancerre a Pouilly-Fumé. Chenin Blanc, další ceněná bílá odrůda, poskytuje řadu vín od suchých po sladká, přičemž apelace Vouvray je výjimečným příkladem. Hřích by byl vynechat odrůdu Melon de Bourgogne, které nachází svůj domov u atlantického oceánu (Muscadet).

Ani červená vína zde nechybí, lehké a jemné Gamay, kterému se daří zejména v označení Touraine nebo Cabernet Franc stojící v centru pozornosti městeček Chinon a Bourgueil, charakteristické živým ovocem a okouzlujícím bylinkovým nádechem.

Kromě vinařské zdatnosti je údolí Loiry plné historie a kultury. Region je posetý nádhernými zámky, které vypadají jako vystřižené z pohádek, jako jsou Château de Chambord a Château de Chenonceau. Mnohé z těchto architektonických zázraků stojí hrdě uprostřed bujných vinic a vytvářejí pozoruhodný kontrast vznešenosti a přírodní krásy.

Sledujte nás na Instagramu

Přejít na profil Line of Wine