Italská vína z Puglie - Druh vína - polosuché

Hlavní město regionu: Bari
Rozloha vinic: 94,250 ha

Dlouhý a úzký kus země s více než 800 km pobřeží tvoří patu italské „boty“. Vinařská oblast Puglia sousedící s oblastmi Basilicata, Campania a Molise. Kdo chce zažít autentickou Itálii a zároveň ochutnat osobitá vína, vinařská oblast Puglia je to pravé. Dlouhou dobu byla Puglia velmi významný zdroj levného červeného vína pochybné kvality. Vše se ale změnilo, když ke konci 20.st. byl značně snadnější přístup k cenově dostupnějším vínům z nového světa, což se na ekonomické stabilitě vinařů a regionu jako takového značně projevilo. Vinařům a pěstitelům tedy nezbylo nic jiného, něž se nad budoucností produkovaných vín více zamyslet. Řešení spočívalo v omezení příliš vysokých výnosů na ideální poměr kvantity/kvality a změny přístupu k výrobě vína a ejhle povedlo se!

Nejpopulárnější a nejlépe aplikovaná vína na zahraničních trzích jsou z podoblasti Salice Salento, která se nachází na zadní straně paty italské „boty“ a zasahuje do oceánu. Vína se zde vyrábí z autochtonní odrůdy Negroamaro, která je doslova nabitá ovocem a kořením a navzdory své plnosti není přílíš tříslová ani kyselá. Najdeme zde ale také Primitovo IGT, tedy o něco “nižší” kvality. 

Další podoblasti jsou bezpochyby ty, na kterých již zmíněná odrůda Primitivo (kultivar příbuzný s kalifornským Zinfandelem) našla svůj nejharmoničtější výraz - Manduria a Gioia del Colle. Jedná se o syté, plné a bohaté víno s tóny čerstvých fíků, borůvek, ostružin, sušeného ovoce a kůže. Slovo Primitivo neznamená v italštině primitivní, ale ve skutečnosti znamená předčasné zrání, protože hrozny této odrůdy hromadí hodně cukru již na začátku sezóny. Časné zrání znamená, že výsledná vína jsou velká, svůdná a plná ovoce. Co je však na Primitivu fascinující, je to, že někdy hrozny dozrávají nerovnoměrně, takže se zelené hrozny sklízí spolu s těmi zralými.

Kromě hlavních hroznů Negroamaro a Primitivo se vyrábí také řada dalších místních vín. V oblasti kolem Castel del Monte se vinifikuje Bombino Nero v růžovém i červeném stylu. Na severu poté třeba první DOP víno regionu - San Severo z odrůdy Sangiovese. Hřích by byl zapomenout také na původní bílé hrozny odrůdy Verdeca, která i přes malou výsadbu vytváří aromatická a zajímavá vína.

Sledujte nás na Instagramu

Přejít na profil Line of Wine