Německá vína z Rheingau

Stěžejní města regionu: Wiesbaden, Rüdesheim, Geisenheim, Eltville
Rozloha vinic:
3 211 ha

#more#

Rheingau, vinařská oblast na jihozápadu Německa, obklopená oblastmi Rheinhessen a Nahe. I přes svou nevelkou rozlohou vinic, přibližně 3211 ha, je jednou z nejdůležitějších z 13 německých oblastí.

Jako ve většině německých regionů, i zde dominuje královská odrůda německých bílých vín - Ryzlink rýnský, o které se říká, že právě z Rheingau pochází. Pokrývá více než 80% všech vinic v regionu. Charakteristicky (suchý Ryzlink) je zde poněkud jiný než z ostatních částí Německa, produkovaná vína jsou středně plná, silná, mohutná, s výraznou minerální chutí a pikantní kyselinkou. Nutno podotknout, že oblast také produkuje některé z nejlepších německých sladkých a botrytizovaných ryzlinků.

Na druhém místě, co se výsadby týče, je modrá odrůda Spätburgunder (Rulandské modré) se zhruba 12 procenty. 

Klimaticky je region chladný a kontinentální, s roční průměrnou teplotou 10 °C, 1643 hodinami slunečního svitu ročně a pouze 530 mm ročních srážek. Půdní typy a topografie se značně liší od jednoho konce regionu k druhému, od nízkých, zvlněných kopců a vápenitých půd kolem Hochheimu na východě až po strmé břidlicové svahy Assmannshausenu na západě. Mezi těmito dvěma extrémy jsou mírné, jižně orientované svahy, které se táhnou od Wallufu po Rüdesheim, tvořeny nejčastěji z břidlice, křemence, pískovce, štěrku a spraše.

Rheingau je mimo víno, také domovem proslulých opatství, starých hradů, paláců a kostelů. Rozmanitost poté podtrhuje nespočetně kulinářských zážitků napříč celým regionem.

Sledujte nás na Instagramu

Přejít na profil Line of Wine