Italská vína z Umbrie - Země - Itálie - Umbria

Hlavní město regionu: Perugia
Rozloha vinic: 12,400 ha

#more#

Malá oblast Umbria ve střední Itálii, která jako jediná nemá přístup k moři, a proto se ji také někdy přezdívá „zelené srdce Itálie“. S roční produkcí přibližně 70 milionů litrů se řadí na 15. místo z 20, co se objemu vína týče. Povědomí a nominální hodnoty regionu Umbria, tvoří především bílá vína. Navzdory probíhajícím změnám v průběhu času stále zůstává Orvieto DOC (založené na odrůdě Trebbiano) největší apelací regionu a představuje přes 10% celkové produkce umbrijského vína. Styly Orvieto se mohou lišit od suchých (Secco) po polosladká (Amabile) až sladká vína. Trebbiano můžeme najít v Umbrii také pod označením Procanico. Někteří totiž věří, že jde o vynikající klon s menšími hrozny, které produkují jemnější víno než klasické Trebbiano. Další velmi významná bílá odrůda je Grechetto, která svůj domov našla především v apelacích Colli Martani a Amelia.

Přestože je Umbria nejznámější pro svá bílá vína, dvě nejvyšší označení DOCG jsou určena právě vínům červeným. Původní červené hrozny Sagrantino získaly na významu v oblasti Montefalco a vytvořily vína velké hloubky a síly. Proto nebylo žádným překvapením, když Sagrantino di Montefalco získalo v roce 1992 status nejvyššího označení kvality - DOCG. O něco významnější než zmíněné Sagrantino je ale odrůda Sangiovese (pokrývající téměř 22% všech vinic v regionu), která tvoří základ pro druhé regionální víno označení DOCG - Torgiano Rosso Riserva.

V polovině roku 2010 bylo na úrovni DOC pouze asi 17 procent všech vín vyrobených v regionu. Kvalita a význam umbrijských vín však právem roste. Zásluhy lze částečně přičíst konzultujícím enologům, kteří neustále hledají ideálnější podmínky pro vinohrady, ale hlavně odhodlaným a nadšeným vinařům za neustále zlepšující procesy vinifikace a čím dále častější použití také mezinárodních odrůd (Cabernet Sauvignon, Merlot či Chardonnay) ve svých vínech.

Není tedy divu, že nová umbrijská vína přitahují značný zájem nejen v Itálii, ale i ve světě. 

Sledujte nás na Instagramu

Přejít na profil Line of Wine