Rakouská vína z Wachau

Hlavní město regionu: Krems
Rozloha vinic:
1,350 ha

#more#

Vinařská oblast Wachau v Rakousku, která byla v roce 2000 zapsána na seznam světového dědictví UNESCO, je zaslouženě jednou z velkolepých vinařských oblastí světa. Má idylickou scenérii se strmě terasovitými vinicemi a malebnými historickými vesnicemi doplněnými hrady a zdobenými kostely. 

Oblast je opravdu malá, pověst buduje pouze 200 vinařů a 124 viničních tratí se sklonem až 151 stupňů, rozpínajících se na 1350 ha osázených převážně Veltlínským zeleným a Ryzlinkem rýnským. Veltlínu se daří převážně na sprašových (větrných) a písčitých půdách v níže položených svazích. Naopak Ryzlink se vysazuje v nejvyšších a nejstrmějších terasovitých oblastech na neúrodných rulových a žulových půdách.

Jedinečnosti regionu dopomáhá nejdelší řeka Evropské unie - Dunaj. Ta plní v první řadě funkci zavlažovací, ale to nejdůležitější je, že funguje jako teplotní a chladící rezervoár, jelikož voda je vždy o něco teplejší než vzduch po západu slunce. To dopomáhá vinicím k větší stabilitě, díky podstatně menším teplotním výkyvům. 

Nejikoničtější odrůdou je již zmíněné Veltlínské zelené, pokud hledáte víno nabité ovocem, veltlín vás příliš mnoho nepotěší. Ve vůni dominují především kořenité (zejména pepř) a bylinné (koriandr) tóny. V pozadí poté květiny a velmi zdrženlivě ovoce (od zeleného jablka a hrušky až po tropické ovoce). 

V chuti minerální s vysokou kyselinou a lehkou až bohatou chutí dle stylu.

Ryzlink, který je v regionu o něco méně ceněný, si oproti Veltlínu zachovává pikantnější kyselinu. Představuje také řadu komplexních vůní, které jsou u veltlínu upozaděné, počínaje od květinových tónů po zralé ovoce a limetkovou kůru. V chuti lehčí s dlouhým minerálně slaným závěrem. 

Veltlínským zeleným a Ryzlinkem rýnským ale rozmanitost regionu nekončí, ačkoli se jedná o odrůdy, která jsou vysazovány nejvíce. Dále bychom zde našli v minoritním množství Muskateller (Muškát), Weissburgunder (Rulandské bílé) nebo Chardonnay.

Prestiž regionu odráží i vlastní 3 stupňový systém, který výrazně ovlivňuje výsledný projev vín. Vinea Wachau Nobilis Districtu bylo založeno roku 1983 pro zvýšení kvality a podtrhnutí jedinečného terroiru. Ačkoli se jedná o regionální sdružení s více než 250 členy, které není oficiální součástí rakouského vinařského zákona, je zásádní pro produkci nejvyšší kvality, chráněné jasnými pravidly. Existují 3 různé styly (všechny musí být suché bez jakékoli patrné dřevité chuti), které dodržují kodex s cílem výhradně ručně vyráběných, vysoce kvalitních vín předvádějících typičnost různých vinic ve Wachau. (Steinfeder, Federspiel a Smaragd)

Ať už budete prozkoumávat terasovité vinice nebo popíjet sklenku Veltlínského zeleného u okouzlujícího heurigeru, údolí Wachau slibuje nezapomenutelný zážitek, který zanechá trvalý dojem na vašem patře i srdci.

Sledujte nás na Instagramu

Přejít na profil Line of Wine