Německá vína z Mosely

Hlavní města regionu: Koblenz, Cochem, Zell, Bernkastel, Piesport, Trier
Rozloha vinic: 8,744 ha

#more#

Řeka Mosel tvoří klikatou páteř stejnojmenného regionu. Spolu se svými dvěma malými přítoky, Saar a Ruwer, tvoří Mosel jednu vinařskou oblast, která je považována za nejstarší v Německu. Bezpočet nálezů, včetně několika vinařských listů z římských dob, svědčí o dlouhé historii zdejšího vinařství a velkém rozsahu jeho zavedení Římany.

Působí zde téměř 5 000 vinařů na celkové ploše 8 744 hektarů vinic ve 125 vinařských městech. To často za extrémně obtížných podmínek, protože nikde jinde na světě nejsou strmější vinice než v páté největší vinařské oblasti Německa. Dnes je polovina vinic na strmých a terasovitých místech se sklonem přes 30 stupňů, některé jsou vysázeny v ohromujícím sklonu až 70 stupňů. Na těchto strmých svazích nepřipadá strojový sběr hroznů v úvahu, a tak se téměř všechny hrozny musí sbírat ručně. To zahrnuje přivázání každé révy k vlastnímu osmistopému dřevěnému kůlu a vynesení břidlicové půdy, kterou spláchly zimní deště. Velmi pracné a skutečné znamení oddanosti pěstování jedinečných vín.

Moselští vinaři se právem považují za specialisty na ryzlink, který pokrývá většinu vinic. Díky chráněné poloze v údolí je region jedním z nejteplejších v Německu. Strmé břidlicové svahy nad řekami přes den uchovávají sluneční teplo a v noci jej zase uvolňují. Kořeny vinné révy pronikají ve velmi chudých půdách hluboko do země, kde hledají vodu a potřebné minerály. Tímto způsobem mohou vinaři produkovat jedinečně jemná vína, která mají obrovskou hloubku chuti a relativně nízký obsah alkoholu – ideální pro snadný požitek. 

Mimo Ryzlinku se zde jako druhá nejvýznamnější odrůda vysazuje Rivaner (Müller-Thurgau) a také Elbling, stará odrůda révy na Horní Mosele, která se zde pěstuje již 2000 let. Stále častěji se vysazuje také Rulandské bílé a šedé, stejně tak Auxerrois a Chardonnay, kterým se na vápencových půdách daří velmi dobře. K dostání jsou také červená vína, zejména Pinot Noir a Dornfelder.

Světově proslulá jsou též ušlechtilá sladká vína tohoto regionu, které se každým rokem mohou pyšnit rekordními cenami na aukcích.

Sledujte nás na Instagramu

Přejít na profil Line of Wine